Description
RAPTOR DEFENSE RD10560 5.56 16IN
Raptor Defense RD10560 RD-15 5.56x45mm NATO 30+1 16″, Black, Billet Rec, 15″ M-Lok Handguard, M4 Style Stock with QD Mount, A2 Grip, Flip-Up Sights, Ambi Trigger, A2 Flash Hider, Includes Soft Case
| SKU | 160235 |
| Type | Longgun |
| Brand | |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 810099630794 |
| Model number | RD-15 |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 12.35 |
| Length | 41.50 |
| Height | 4.00 |
| Width | 12.50 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Standard G.I. |
| Safety | Ambidextrous Manual Thumb |
| OAL | 32.50″ |
| Weight | 6.99 lbs |
| Stock Description | Adjustable M4 Style |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:8″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |


Reviews
There are no reviews yet.