Description
SPG STV916556T-B5 SAINT VICTOR 5.56 16 TNGG 30R
Springfield Armory STV916556TB5 SAINT Victor 5.56x45mm NATO 30+1 16″ CMV Melonite Barrel, Tungsten Gray Rec, B5 Systems SOPMOD Stock/Type 23 P-Grip, 15″ M-Lok Handguard, Flat GI Trigger
| SKU | 156646 |
| Type | Handgun |
| Brand | Springfield Armory |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 706397967970 |
| Model number | SAINT |
| Purpose | |
| Series | Victor |
| Weight | 10.60 |
| Length | 39.50 |
| Height | 4.00 |
| Width | 13.00 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Single-Stage |
| Safety | Ambidextrous |
| OAL | 33.25″- 36.75″ |
| Weight | 6.12 lbs |
| Stock Description | Adjustable B5 Enhanced SOPMOD |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Twist | 1:8″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |

Reviews
There are no reviews yet.