Description
SPG STV916556FP ST VICTOR 5.56 16 FDE/BK 30R
The SAINT series is designed to offer shooters an AR rifle that’s just right for their needs. Purpose built, each SAINT Victor features Springfield’s free float M-Lok handguard and performance upgrades for professional grade reliability. Enhancements include a premium nickel boron trigger, Melonite coated barrel, enhanced Melonite coated carrier group and a pinned, low profile gas block.
| SKU | 152829 |
| Type | Longgun |
| Brand | Springfield Armory |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 706397967673 |
| Model number | SAINT |
| Purpose | |
| Series | Victor |
| Weight | 10.60 |
| Length | 39.70 |
| Height | 4.00 |
| Width | 13.00 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Single-Stage |
| Safety | Manual Thumb |
| OAL | 32.25″- 35.50″ |
| Weight | 6.90 lbs |
| Stock Description | Adjustable Magpul |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Twist | 1:8″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
Reviews
There are no reviews yet.