Description
S&W M&P 12576 FPC 9MM LUGER 16.25″ 10R BLK
Smith & Wesson 12576 M&P FPC 9mm Luger 10+1 (3) 16.25″, Black Anodized Receiver, Adjustable Black Stock, M-LOK Slots w/Picatinny Style Rail Black Polymer Grip
| SKU | 157180 |
| Type | Longgun |
| Brand | Smith & Wesson |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 022188894929 |
| Model number | M&P FPC |
| Purpose | |
| Series | *State Compliant |
| Weight | 8.75 |
| Length | 24.50 |
| Height | 5.00 |
| Width | 11.30 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 16.25″ |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Flat |
| OAL | 16.37″ – 30.37″ |
| Weight | 5.03 lbs |
| Stock Description | Adjustable |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Steel |
| Twist | 1:10″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
Reviews
There are no reviews yet.