Description
STEINER 8719MSR2 M7XI 4-28X56 MSR2
Based on the success of the M5Xi – used today by Special Forces around the globe – Steiner sets a new benchmark with the ultimate long-range riflescope. The 7x zoom gives the operator more flexibility and a higher resolution for all distances while the large field of view and the optical quality create a perfect overview of the surroundings at all times. Features a short overall length of the scope creates more rail space for clip-on devices, low profile turrets provide outstanding situational awareness and additional mounting options for add-ons and accessories, precise Windage/Elevation adjustment is easy and immediate for repeated accuracy, with tactile click-by-click feedback you can hear and feel and second rotation indicator.
| SKU | 134723 |
| Type | Optics |
| Brand | Steiner |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 840229104222 |
| Model number | M7Xi |
| Purpose | |
| Series | M-Series |
| Weight | 3.60 |
| Length | 19.00 |
| Height | 4.60 |
| Width | 5.30 |
| Attributes | |
| Magnification | 4-28x |
| Objective | 56mm |
| Field of View | 9-1.42m |
| Eye Relief | 3.54″ |
| Tube Diameter | 34mm |
| Length | 15.20″ |
| Weight | 33.50 oz |
| Reticle | MSR2 |
| Parallax Adjustment | 50 yds-Infinity |
| Proofs | Fog/Waterproof |
Reviews
There are no reviews yet.