Description
SIG SOTD65113 TANGODMR SCP 5-30X56 34MM MOA BLK
The Sig Tango-DMR features a zero stop, multi turn, press to unlock elevation dial; low profile capped windage; lightweight design. Includes sunshade and removable throw lever. IPX7 waterproof.
| SKU | 169363 |
| Type | Optics |
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 798681688388 |
| Model number | Tango-DMR |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 0.00 |
| Length | 23.90 |
| Height | 5.60 |
| Width | 13.40 |
| Attributes | |
| Magnification | 5-30x |
| Objective | 56mm |
| Field of View | 21.0-3.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.70″ – 3.90″ |
| Tube Diameter | 34mm |
| Length | 12.30″ |
| Weight | 31.0 oz |
| Reticle | Illuminated MOA Milling 2.0 |


Reviews
There are no reviews yet.