Description
SIG PMCX762R7BLTPCB MCX RTTLR LT 762X39 PCB*BRACE
SIG PMCX762R7BLTPCB MCX RTTLR LT 762X39 PCB*BRACE
| SKU | 166497 |
| Type | Longgun |
| Brand | Sig Sauer |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 798681699773 |
| Model number | MCX |
| Purpose | |
| Series | Rattler LT |
| Weight | 8.00 |
| Length | 46.40 |
| Height | 4.00 |
| Width | 11.30 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Barrel Length | 7.75″ |
| Capacity | 28+1 |
| Trigger | Flatblade 2-Stage Match |
| OAL | 25.75″ |
| Weight | 6.10 lbs |
| Stock Description | Folding Pivoting Contour Brace |
| Muzzle | SLH/SLX Suppressor Flash Hider |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | None |
| Barrel Description | Threaded |
| Twist | 1:9.50″ |
| Barrel Length Range | 7″ to 7.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Finish Group | Black |

Reviews
There are no reviews yet.