Description
RUG 5888 M-14 TACT 223 16.1 TB BLKSYN 20R
Ruger Mini-14 Tactical features a Strikeforce ATI 6-Position collapsible and folding stock; integral scope mounts, machined directly on the solid steel receiver for included scope rings; sight system with ghost ring rear aperture sight and a non-glare, protected blade front sight; receiver is drilled and tapped for mounting the included Picatinny rail and a barrel with 1/2″-28 thread, factory-installed flash suppressor. Includes- two magazines; Picatinny rail and scope rings.
| SKU | 117976 |
| Type | Longgun |
| Brand | Ruger |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 736676058884 |
| Model number | Mini-14 |
| Purpose | |
| Series | Tactical |
| Weight | 10.65 |
| Length | 44.50 |
| Height | 4.00 |
| Width | 7.60 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16.12″ |
| Capacity | 20+1 |
| OAL | 34.50″- 38″ |
| Weight | 7.50 lbs |
| Stock Description | Strikeforce ATI 6 Position |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| Barrel Description | Hammer Forged Rifled |
| Twist | 1:9″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |


Reviews
There are no reviews yet.