Description
RITON 5C428LFI23 5 CONQUER 4-28X56
Featuring a 34mm tube and a 5x magnification ratio, Ritons 5 Conquer has the perfect combination of clarity and durability to ensure every shot is a success. With a First Focal Plane (FFP) reticle, integrated throw lever, advanced Riton R5 Zero Stop turrets, this optic will allow for fast on target shots at any distance. The 5 Conquer riflescope Features Ritons R5 Zero Stop Turrets for Instant and Reliable Return to Zero, integrated removable two location throw Levers; 6 levels of red illumination featuring on/off between each level and fast focus eyepiece.
| SKU | 153422 |
| Type | Optics |
| Brand | RITON OPTICS |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 850041390109 |
| Model number | 5 |
| Purpose | |
| Series | Conquer |
| Weight | 3.37 |
| Length | 17.50 |
| Height | 4.00 |
| Width | 4.70 |
| Attributes | |
| Magnification | 4-28x |
| Objective | 56mm |
| Field of View | 29.90 – 4.26 ft @ 100 yds |
| Eye Relief | 3.50″ |
| Tube Diameter | 34mm |
| Length | 15″ |
| Weight | 36.80 oz |
| Reticle | Illuminated TPSR |
| Parallax Adjustment | 15 yds-Infinity |
| Proofs | Fog/Shock/Waterproof |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |

Reviews
There are no reviews yet.