Description
MPA 30T 9 6IN TB TC BRL EXT 30RD
MasterPiece Arms strives for total innovation. This Defender 9mm handgun is the traditional top cocking model with a 5.5″ threaded barrel, a lever safety selector, 30-round magazine, and a Cerakote finish. It comes with a polymer carrying case.
| SKU | 73498 |
| Type | Handgun |
| Brand | MasterPiece Arms |
| Category | FIREARMS / SPECIALTY |
| UPC | 804879268574 |
| Model number | Defender |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | Top Cocking TB |
| Weight | 6.20 |
| Length | 16.60 |
| Height | 4.10 |
| Width | 12.50 |
| Attributes | |
| Type | Pistol |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 5.50″ |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Lever |
| Grips | Black Aluminum |
| Sights | Adjustable |
| Weight | 55 oz |
| OAL | 11.25″ |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |

Reviews
There are no reviews yet.