Description
KEL RFB24BLK 308WIN HUNTER 24 20R BLK
With all the same, excellent features as the RFB, this 24 barrel beast is still shorter than an AR-10 variant with a 16 barrel. The RFB Hunter gives you a huge ballistic advantage while maintaining a short 32.50″ overall length. Its an excellent option for hunting and backcountry protection.
| SKU | 129985 |
| Type | Longgun |
| Brand | Kel-Tec |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 640832003499 |
| Model number | RFB |
| Purpose | |
| Series | Hunter |
| Weight | 20.48 |
| Length | 40.00 |
| Height | 5.00 |
| Width | 14.50 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| Barrel Length | 24″ |
| Capacity | 20+1 |
| OAL | 32.50″ |
| Weight | 9.11 lbs |
| Stock Description | Bullpup |
| Receiver Material | Polymer |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Steel |
| Twist | 1:11.25″ |
| Barrel Length Range | 24″ to 24.99″ |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |

Reviews
There are no reviews yet.