Description
FN 3868929302 FIVE7*CA* 5.7X28 AS 4.8 10R BLK
The FN Five-seveN single-action autoloading pistol fires the low-recoil 5.7x28mm cartridge making it ideal for personal protection, target shooting or NRA Tactical Police Competition. It features a textured, ergonomic polymer frame with checkered panels for enhanced grip. The polymer slide cover helps reduce weight and the operating controls allow for easy access with a reversible magazine release and ambidextrous manual safety levers. The barrel is hammer-forged and chrome-lined for enhanced accuracy and extended service life. Pistols ship with 3 magazines and a lockable hard case.
| SKU | 84946 |
| Type | Handgun |
| Brand | FN |
| Category | FIREARMS / PISTOLS |
| UPC | 845737003326 |
| Model number | Five-seveN |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | *CA Compliant |
| Weight | 5.30 |
| Length | 17.00 |
| Height | 4.50 |
| Width | 11.40 |
| Attributes | |
| Type | Pistol |
| Action | SAO |
| Caliber | 5.7x28mm |
| Barrel Length | 4.80″ |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | Texture Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot Adjustable |
| Weight | 20.80 oz |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Chrome-Lined Cold Hammer-Forged |
| Slide Description | Serrated Matte Black Steel |
| Case Type | Hard |
| Sight Style | Contrast |
| Barrel Length Range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |

Reviews
There are no reviews yet.