Description
EOTECH VDU18SFHC3G VUDU 1-8X24 SFP HC3 MOA
The Vudu 1-8X24 SFP features aircraft grade aluminum construction and bright XC High-Density glass, surgically precise turrets and intuitive push-button reticle illumination controls. The HC3 quad-level BDC reticle features a precise 0.5 MOA illuminated center dot and 2, 5, 8.5 and 12.5 MOA subtensions on the vertical axis (at 8X power). Includes manual, throw lever, lens cleaning cloth and battery.
| SKU | 144250 |
| Type | Optics |
| Brand | Eotech |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 672294110200 |
| Model number | Vudu |
| Purpose | |
| Series | SFP |
| Weight | 2.20 |
| Length | 13.40 |
| Height | 3.90 |
| Width | 4.60 |
| Attributes | |
| Magnification | 1-8x |
| Objective | 24mm |
| Field of View | 105.80 – 13.20 ft @ 100 yds |
| Eye Relief | 3.46″ – 3.90″ |
| Tube Diameter | 30mm |
| Length | 10.90″ |
| Weight | 20.80 oz |
| Reticle | Illuminated Green HC3 MOA |
| Proofs | Fog/Shock/Water Resistant |


Reviews
There are no reviews yet.