Description
EOTECH EXPS2-2 68&2 MOA BLK QD CR123
The EXPS2 offers true 2 eyes open shooting and provides an unparalleled targeting experience. The increased height of the EXPS provides iron sight co-witness access in the lower third of the viewing window. It features easily adjustable side buttons; quick-detach lever (fits both 1″ Weaver and MIL-STD-1913 rail); 20 daylight brightness settings and a scrolling feature. The EXPS2-2 features a 2 dot model reticle with 2 x 1 MOA Red Dots with a 68 MOA Red Ring. Features Auto Shut Down at 8 hours.
| SKU | 73720 |
| Type | Optics |
| Brand | Eotech |
| Category | OPTICS / RED DOT SCOPES |
| UPC | 672294600268 |
| Model number | HWS EXPS22 |
| Purpose | Enhance Accuracy |
| Series | EXPS2 |
| Weight | 1.25 |
| Length | 7.20 |
| Height | 3.60 |
| Width | 6.40 |
| Attributes | |
| Magnification | 1x |
| Objective | 1.20″/30 mm x 0.85″/23 mm |
| Field of View | 30 yds at 100 yds |
| Eye Relief | Unlimited |
| Dot Size | 1 MOA/68 MOA |
| Length | 3.80″/96.5 mm |
| Weight | 11.20 oz/317.5 g |
| Finish | Black Anodized |
| Reticle | 2 X 1 MOA Red Dots/ 68 MOA Red Ring |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Proofs | Water/Weather Resistant |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Windage Elevation | Adjustable |

Reviews
There are no reviews yet.