Description
DLTN RFTM16-0 ECHO 316 FLT 6POS 16 223
This rifle has a 16″ barrel with M4 profile, 1×9 twist, Mil-Spec M4 stock, CAR handguards with single heat shields, and A2 Flash Hider. The rifle also comes with 1 x 30rd magazine and a CA approved Gun Lock.
| SKU | 81938 |
| Type | Longgun |
| Brand | Del-Ton Inc |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 848456000140 |
| Model number | Echo |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | 316 |
| Weight | 7.00 |
| Length | 49.00 |
| Height | 5.00 |
| Width | 12.50 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Lever |
| OAL | 32.25″- 35.58″ |
| Weight | 6.20 lbs |
| Stock Description | 5 Position M4 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | A2 Front |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Twist | 1:9″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
Reviews
There are no reviews yet.