Description
DLTN ORFTLW163-M ECHO 316L-MLOK 13 16 556
This rifle has a 16″ free float chrome moly vanadium barrel with a manganese phosphate finish. The barrel is inside a 13.5″ M-LOK handguard. The mil-spec receiver is made of 7075-T6 aluminum with a hard coat anodized finish and M4 feed ramps. This rifle comes with a 5 position M4 stock on a mil-spec buffer tube.
| SKU | 140326 |
| Type | Longgun |
| Brand | Del-Ton Inc |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 848456003011 |
| Model number | Echo |
| Purpose | |
| Series | 316L |
| Weight | 8.75 |
| Length | 35.60 |
| Height | 4.00 |
| Width | 9.40 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| OAL | 32.62″- 36.37″ |
| Weight | 6.20 lbs |
| Stock Description | 5 Position M4 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Picatinny Rail |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Twist | 1:9″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |


Reviews
There are no reviews yet.