Description
DLTN ORFTH16M ECHO 316H FLT 6POS 16H 223
This rifle has a 16″ mid-length heavy barrel with 1×9 twist, 5-position M4 stock, mid-length handguards, Black Grip and A2 flash hider. The rifle also comes with 1 x 30rd PMag and a CA approved Gun Lock.
| SKU | 81940 |
| Type | Longgun |
| Brand | Del-Ton Inc |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 848456002809 |
| Model number | Sierra |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | 316H |
| Weight | 5.80 |
| Length | 35.80 |
| Height | 3.90 |
| Width | 9.80 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Lever |
| OAL | 32.62″- 36.37″ |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Description | 5 Position M4 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | A2 Front |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Twist | 1:9″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |


Reviews
There are no reviews yet.