Description
BT 361657 APC223 PRO 5.56 30R 10.5 BLK
The APC223 platform utilizes a hydraulic buffer system to significantly reduce felt recoil and muzzle rise, while providing increased terminal performance, intermediate barrier penetration and sheer energy on target, in a size optimized for discrete deployment.
| SKU | 148916 |
| Type | Handgun |
| Brand | B&T FIREARMS |
| Category | FIREARMS / SPECIALTY |
| UPC | 840225708240 |
| Model number | APC223 Pro |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 9.30 |
| Length | 28.50 |
| Height | 3.00 |
| Width | 15.00 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 10.50″ |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Optic Ready |
| Weight | 7.20 lbs |
| OAL | 33″ |
| Barrel Length Range | 10″ to 10.99″ |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
Reviews
There are no reviews yet.