Description
ATN NVGOPS3142G PS31-2 DUAL TB NV GOGGLE/BINO
ATN NVGOPS3142G PS31-2 Night Vision Goggles Matte Black 1x18mm, Generation 2+ Green Phosphor, 58-60 Ip/mm Resolution
| SKU | 165816 |
| Type | Optics |
| Brand | ATN |
| Category | OPTICS / NIGHT VISION |
| UPC | 658175124436 |
| Model number | PS31-2 |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 3.06 |
| Length | 12.40 |
| Height | 6.10 |
| Width | 6.40 |
| Attributes | |
| Magnification | 1x |
| Objective | 18mm |
| Field of View | 40 Degrees |
| Generation | 2+ Green Phosphor |
| Battery Size | CR123A |
| Weight | 1.28 lbs |
| Focus Range | 25 yds to Infinity |
| Diopter Adjustment | -5/+5 |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Life | Up to 300 hrs |

Reviews
There are no reviews yet.