Description
BRO SSPMB 5.56 SSP 16 30R MBRNZ
The Black Rain Ordnance SSP + SSP model features a SOCOM profile 4150 chromoly barrel, nickel boron coated BCG, and a Magpul MOE-SL buttstock. It also utilizes a Magpul MOE grip, 15″ M-Lok slim handguard, and an A2 flash hider.
| SKU | 112547 |
| Type | Longgun |
| Brand | Black Rain |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 680490947612 |
| Model number | SSP |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 11.00 |
| Length | 48.50 |
| Height | 4.00 |
| Width | 14.00 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| OAL | 34.50″ |
| Weight | 7.50 lbs |
| Stock Description | Adjustable Magpul SL |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome Moly Steel |
| Twist | 1:7″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Brown |

Reviews
There are no reviews yet.