Description
STEINER 2304 COMMANDER 7X50 PORRO
The military-grade, porro prism Commander is the marine binocular choice for anyone who makes their living on the water. It delivers top of the line image clarity, sharp edge-to-edge definition and contrast, and high light transmission for navigating in low light or fog. The 7x magnification is the marine standard, with a wide, stable image for tracking other boats, buoys and bridge numbers even in rough water. It utilizes high definition optics, index-matched glass and advanced lens coatings, a memory diopter which provides a place to store and indicate your personal diopter setting and Nano-Protection a hydrophobic molecular coating which creates a smooth lens surface. The Makrolon housing is a durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring, creating a lightweight and a rugged chassis that withstands 11 Gs of impact. Includes floating neck strap, objective cover, rain protection cap and carry case.
| SKU | 106643 |
| Type | Optics |
| Brand | Steiner |
| Category | OPTICS / BINOCULARS |
| UPC | 840229101207 |
| Model number | Commander |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 5.41 |
| Length | 13.80 |
| Height | 6.00 |
| Width | 10.30 |
| Attributes | |
| Magnification | 7x |
| Objective | 50mm |
| Field of View | 438 ft @ 1,000 yds |
| Eye Relief | 20.2mm |
| Exit Pupil Diameter | 7.10mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Prism Type | Floating |
| Weight | 38.40 oz |
| Finish | Black Rubber Armor |
| Twilight Factor | 18.7 |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Proofs | Fog/Waterproof |


Reviews
There are no reviews yet.