Description
ROCK AR1222 A2 CAR4 6POS 16 223
The Rock River Car A4 Tactical Rifle has an accuracy of 1 MOA at 100 yards. Features a forged RRA LAR-15 lower receiver; forged A4 upper receiver; A2 front sight base; A2 flash hider; RRA 6-position tactical carbine stock and an RRA overmolded A2 grip. Includes magazine and RRA case.
| SKU | 81863 |
| Type | Longgun |
| Brand | Rock River Arms |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 842834108138 |
| Model number | LAR-15M |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | CAR A4 |
| Weight | 17.30 |
| Length | 40.00 |
| Height | 4.00 |
| Width | 14.50 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Two-Stage |
| Safety | Lever |
| OAL | 36″ |
| Weight | 7.10 lbs |
| Stock Description | RRA 6 Position Tactical Car |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | A2 Front |
| Barrel Description | Chrome Moly |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |

Reviews
There are no reviews yet.