Description
EOTECH EXPS3-2 68&2 MOA BLK NV CR123
The EXPS3 offers true two-eyes-open shooting and a 7 mm raised base that still allows for 1/3 iron sight co-witness. It features easy-to-adjust side buttons and an adjustable, locking, quick-detach lever for easy attachment and removal. It is an excellent optic for the technologically advanced modern rifle hunter. Night vision-compatibility makes it a versatile choice for day or night hunting. Night vision capable for Gen I-III+ devices. Features Auto Shut Down at 8 hours.
| SKU | 62524 |
| Type | Optics |
| Brand | Eotech |
| Category | OPTICS / RED DOT SCOPES |
| UPC | 672294600343 |
| Model number | HWS EXPS32 |
| Purpose | Enhance Accuracy |
| Series | EXPS3 |
| Weight | 1.36 |
| Length | 7.40 |
| Height | 3.50 |
| Width | 6.60 |
| Attributes | |
| Magnification | 1x |
| Objective | 1.20″/30 mm x 0.85″/23 mm |
| Field of View | 1″ Weaver/Mil-STD 1913 Rail |
| Eye Relief | Unlimited |
| Dot Size | 1 MOA/68 MOA |
| Length | 3.80″/96.5 mm |
| Weight | 11.20 oz/317.5 g |
| Finish | Black Anodized |
| Reticle | 2 X 1 MOA Red Dots/ 68 MOA Red Ring |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Proofs | Water/Weather Resistant |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Windage Elevation | Adjustable |

Reviews
There are no reviews yet.