Description
KAHR K9093A K9 9MM 3.5 SS
The Kahr K9 9mm is among the leaders of the new breed of mini-9s that have taken both the law enforcement and civilian concealed carry market by storm. This semi-automatic 9mm pistol has an OAL of 6 inches, a height of 4.5″ and a slide width of .9 inches, specifications that make the K9 highly concealable. The K9 is also a reasonably lightweight gun, weighing 25 ounces, with a respectable maximum capacity of 7+1.
| SKU | 27370 |
| Type | Handgun |
| Brand | Kahr Arms |
| Category | FIREARMS / PISTOLS |
| UPC | 602686047012 |
| Model number | K |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | 9mm |
| Weight | 2.85 |
| Length | 9.80 |
| Height | 2.70 |
| Width | 9.20 |
| Attributes | |
| Type | Pistol |
| Action | DAO |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.50″ |
| Capacity | 7+1 |
| Grips | Textured Wraparound Black Polymer |
| Sight Configuration | Drift Adjustable Combat |
| Weight | 25 oz |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | Polygonal Rifled |
| Slide Description | Serrated Matte Stainless Steel |
| Sight Style | Adjustable |
| Barrel Length Range | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |

Reviews
There are no reviews yet.