Description
EXCEL EA09603FS X9R 9MM 16 *CA* 10R
This Centerfire X CA Compliant firearm is CNC Machined from billet aluminum and features a tactical AR styling. Its unique design provides a picatinny rail for mounting various optics and sights, tapping holes in the hand guards that provides for the mounting of accessory rails, and a collapsible stock for a comfortable fit. This model has a 16″ barrel and a black finish.
| SKU | 3606 |
| Type | Longgun |
| Brand | Excel |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 850013439034 |
| Model number | X-Series |
| Purpose | Hunting/Target |
| Series | *CA Compliant |
| Weight | 9.00 |
| Length | 36.00 |
| Height | 3.00 |
| Width | 8.50 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual Thumb |
| OAL | 32″- 36″ |
| Weight | 6.25 lbs |
| Stock Description | 6 Position |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Aluminum Alloy |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |


Reviews
There are no reviews yet.