Description
SAR USA B69ST B6 SS 9MM 17RD
SAR USA B69ST B6 9mm Luger Forged Steel 4.50″ Barrel 17+1 Or 19+1 , Black Polymer Frame With Integrated Grip Spur , Stainless Steel Slide , Rear Sight , Manual Safety
| SKU | 46423 |
| Type | Handgun |
| Brand | Sar USA |
| Category | FIREARMS / PISTOLS |
| UPC | 858763007015 |
| Model number | B6 |
| Purpose | Personal Protection/Sport |
| Series | Stainless |
| Weight | 3.70 |
| Length | 11.00 |
| Height | 3.00 |
| Width | 8.50 |
| Attributes | |
| Type | Pistol |
| Action | DA/SA |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.50″ |
| Capacity | 17+1 |
| Safety | Thumb |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Weight | 28.2 oz |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Hammer-Forged |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Contrast |
| Barrel Length Range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |


Reviews
There are no reviews yet.