Description
STEINER 8783 H6XI 3-18X50 STR-MIL FFP 30MM
Steiner 8783 H6Xi Black 3-18x50mm, 30mm Tube, Illuminated STR-MIL Reticle
| SKU | 161939 |
| Type | Optics |
| Brand | Steiner |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 38188782 |
| Model number | H6Xi |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 0.00 |
| Length | 16.10 |
| Height | 3.80 |
| Width | 15.00 |
| Attributes | |
| Magnification | 3-18x |
| Objective | 50mm |
| Field of View | 36 – 7 @ 100 Meters |
| Eye Relief | 9.4 -3.3″ |
| Tube Diameter | 30mm |
| Length | 13.30″ |
| Weight | 27.40 oz |
| Reticle | Illuminated STR-MIL |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Proofs | Fog Proof/Shockproof/Waterproof |


Reviews
There are no reviews yet.