Description
CIA HG6034AL-N AP5 CORE MDL 9M 9 30R BLK
Century Arms HG6034ALN AP5 CORE 9mm Luger 30+1 8.90″ Threaded Barrel, Black, Stamped Metal Rec, Fixed Front/Drum Rear Sights, Includes Sling (1 Mag)
| SKU | 158415 |
| Type | Handgun |
| Brand | Century |
| Category | FIREARMS / SPECIALTY |
| UPC | 787450877528 |
| Model number | AP5 |
| Purpose | |
| Series | CORE |
| Weight | 10.75 |
| Length | 32.50 |
| Height | 3.40 |
| Width | 11.50 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 8.90″ |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Fixed Front/Drum Rear |
| Weight | 5.50 lbs |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 17.90″ |
| Stock Finish | Black |
| Barrel Length Range | 8″ to 8.99″ |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |

Reviews
There are no reviews yet.