Description
RUG 19117 PC CARB 9MM 16.12 TB/FLT CA BLKSYN 10R
Ruger's PC Carbine rifle features interchangeable magazine wells for use of common Ruger and Glock magazines. Its Dead blow action features a custom tungsten dead blow weight that shortens bolt travel and reduces felt recoil and muzzle rise. The cold hammer-forged, chrome-moly steel barrel is also heavy contoured with fluting. The durable, glass-filled nylon synthetic stock features sling swivel studs, soft rubber buttpad with spacers, and the grip has a proprietary texture for enhanced control. Easy takedown enables quick separation of the barrel/forend assembly from the action for ease of transportation and storage. Its CNC-milled aerospace-grade 7075-T6 aluminum billet receiver includes an integrated Picatinny rail and adjustable ghost ring rear and blade front sights. The PC Carbine also has a light, crisp trigger pull and ambidextrous controls. This model has 1/2"-28 threads along with an included thread protector. It ships with SR-Series Pistol, hex wrenches and an additional magazine well accepting compatible Glock magazines. This model features aluminum handguards with Magpul M-Lok accessory attachment slots.
| SKU | 113038 |
| Type | Longgun |
| Brand | Ruger |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 736676191178 |
| Model number | PC Carbine |
| Purpose | |
| Series | *CA Compliant |
| Weight | 8.00 |
| Length | 38.50 |
| Height | 3.20 |
| Width | 7.20 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 16.12″ |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| OAL | 34.37″ |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| Barrel Description | Fluted |
| Twist | 1:10″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |


Reviews
There are no reviews yet.