Description
LEU 173221 VX-5HD 7-35X56SF T-ZL3 14MOA 34MM
The VX-5HD rifle scope has low enough magnification to get the job done in densely wooded areas and enough horsepower at the top-end to make accurate shots at long distances. Plus, the CDS-TZL3 elevation adjustment takes target-style adjustments to a new level with a push-button locking feature and an easy-to-read revolution indicator. Features professional grade optical system, side focus, custom dial system, second focal plane, Zero Lock dial and Zero Stop.
| SKU | 108656 |
| Type | Optics |
| Brand | Leupold |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 030317016258 |
| Model number | VX-5HD |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 2.55 |
| Length | 17.10 |
| Height | 3.90 |
| Width | 6.10 |
| Attributes | |
| Magnification | 7-35x |
| Objective | 56mm |
| Field of View | 16.30-3.10 ft @ 100 yds |
| Eye Relief | 3.70″-3.80″ |
| Tube Diameter | 34mm |
| Length | 15.60″ |
| Weight | 25.90 oz |
| Reticle | Impact-14 MOA |
| Parallax Adjustment | 50 yds |
| Exit Pupil Range | Side Focus |
| Proofs | Fog/Shock/Waterproof |
| Coating Type | Waterproof, Fogproof |
| Optic Coating | Guard-Ion |


Reviews
There are no reviews yet.