Description
KRISS KV90PFD30 VECTOR SDP-E G2 9MM 6.5 FDE
Kriss USA KV90PFD30 Vector Gen II SDP-Enhanced 9mm Luger 17+1 6.50″ Threaded, Black, Polymer Frame/Grip, Flip-Up Sights, Ext. Picatinny Rail, Hand Stop, Sling Swivel
| SKU | 155563 |
| Type | Handgun |
| Brand | Kriss USA |
| Category | FIREARMS / SPECIALTY |
| UPC | 811607033656 |
| Model number | Vector |
| Purpose | |
| Series | Gen II SDP-Enhanced |
| Weight | 14.55 |
| Length | 31.60 |
| Height | 3.30 |
| Width | 11.30 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 6.50″ |
| Capacity | 17+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Weight | 5.90 lbs |
| OAL | 16.75″ |
| Barrel Length Range | 6″ to 6.99″ |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |

Reviews
There are no reviews yet.