Description
SIG SOT61240 TANGO6T SCOPE 1-6X24MM 30MM MRAD
The TANGO6T is designed for todays MSR/AR and bolt action platforms. The scope is the ideal solution for CQB/mid-range tactical engagements, 3 Gun competitions and hunting. The TANGO6T features Sig’s HDX optical system for extreme clarity and low-light performance; 6x Super-Zoom Advanced Optical System; Illuminated reticle with 9 daylight and two night vision settings; laser engraved mounting line to align riflescope to scope rings and a power selector ring throw lever.
| SKU | 153701 |
| Type | Optics |
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | OPTICS / SCOPES |
| UPC | 798681664160 |
| Model number | Tango6T |
| Purpose | |
| Series | |
| Weight | 2.10 |
| Length | 15.40 |
| Height | 4.30 |
| Width | 12.10 |
| Attributes | |
| Magnification | 1-6x |
| Objective | 24mm |
| Field of View | 17.70 – 105.80 ft @ 100 yds |
| Eye Relief | 3.90″ – 4.10″ |
| Tube Diameter | 30mm |
| Weight | 22.10 oz |
| Reticle | Illuminated DWLR-556 |
| Parallax Adjustment | 300 ft @ 100 yds |
| Proofs | Fog/Shock/Waterproof |
| Optic Coating | SpectraCoat |

Reviews
There are no reviews yet.