Description
STEAL STC-DS4KU 32MP DS4K ULTIMATE 4K VIDEO
The DS4K Ultimate is a 32MP trail camera that features a quick trigger speed of 0.2 seconds; 100ft no glow infrared flash range; records 4K Video day and night at 30FPS; 42pcs 940nm LEDs; PIR Combo Mode (Video & Still image recording at once); No Glare Matte PIR and IR Array; 1-59 sec/1-59 min recovery time and integrated Python lock latch. Operates on 8 AA batteries. External power jack for SOLPAK solar battery back (Sold Separately).
| SKU | 136259 |
| Type | Accessory |
| Brand | Stealth Cam |
| Category | HUNTING / CAMERAS |
| UPC | 888151030509 |
| Model number | 4K Camera |
| Purpose | |
| Series | DSK4 Ultimate |
| Weight | 1.50 |
| Length | 8.60 |
| Height | 4.20 |
| Width | 6.60 |
| Attributes | |
| Picture or Video | Photo/Video |
| Resolution | 32MP |
| Flash | Invisible |
| Power Source | 12 AA |
| Proofs | Weatherproof |
| Memory | Up to 128GB/SD Card |
| PIR Setting | “No Glare” Matte Finish |
| Image Settings | Burst Mode 1-9 |
| Video Settings | 4K Ultra HD |
| Stamp | Camera ID/Date/Moon Phase/Time |


Reviews
There are no reviews yet.