Description
FN 36100608 FN15 SRPG2 5.56 16 30R BLK
The FN 15 SRP G2 is a lightweight carbine with maximum 12 o’clock rail space. It uses a M16 style bolt carrier, bolt MPI inspected and marked. The SRP G2 features a free-float handguard, button-rifled barrel with an A2-style compensator, and a 6-position collapsible stock with sling mount.
| SKU | 133679 |
| Type | Longgun |
| Brand | FN |
| Category | FIREARMS / RIFLES CENTERFIRE TACTICAL |
| UPC | 845737012885 |
| Model number | FN 15 |
| Purpose | |
| Series | SRP G2 |
| Weight | 10.00 |
| Length | 43.00 |
| Height | 4.00 |
| Width | 10.00 |
| Attributes | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16″ |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| OAL | 32″- 35.20″ |
| Weight | 6.25 lbs |
| Stock Description | 6 Position Collapsible |
| Muzzle | A2 Compensator |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Twist | 1:7″ |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |


Reviews
There are no reviews yet.